| Lugar de origen: | Porcelana |
|---|---|
| Nombre de la marca: | SAFEGAS |
| Certificación: | ATEX/IECEX |
| Número de modelo: | Sg100 |
| Cantidad de orden mínima: | 1 |
| Precio: | Negociable |
| Detalles de empaquetado: | Embalaje de la maleta de aluminio |
| Tiempo de entrega: | 3 días de trabajo |
| Condiciones de pago: | T/T, Unión Occidental |
| Capacidad de la fuente: | 1000 piezas/día |
| Detectado el gas: | CH4 | Medir el rango y la resolución: | 0-100%LEL |
|---|---|---|---|
| Resolusion: | 1%LEL | Tipo de sensor: | Combustión catalítica |
| Exactitud: | ≤ ± 2-5%FS | Certificación a prueba de explosión: | Se aplicará el procedimiento siguiente: |
| Grado de protección: | IP66/68 | Modo de comunicación: | 4-20MA 、 RS485 1 ~ 5V, opcional Hart |
| Inalámbrico (opcional): | Apoyar a Lora o 4G | Relé: | 3 relés, incluido el relé de alarma de baja/alta/falta ((opcional) |
| Temperatura de trabajo: | –20 ℃~ 50 ℃ | Peso: | 1,0 kilogramos |
| Tamaño: | 157.8x128.8x69.6 mm |
High-precision Fixed CH4 Gas Detector with diffusion detection principle, designed for industrial safety applications.
SG100 series is a cost-effective and intrinsically safe gas detector for the continuous monitoring of toxic gases, oxygen, and flammable gases. With IECEx and ATEX certificates, explosion level reaches Ex db IIC T6 GB/Ex db ia IIC T6 GB/Ex da db ia IIC T6 GB. Featuring a 3-wire 4 to 20 mA analog output with relays, it also offers HART and RS485 Modbus protocol, making it compatible with most control systems. Optional wireless function eliminates wiring needs, saving labor costs and enabling transmission without limits. Magnetic wand design ensures safe and easy menu navigation in explosion areas. This intelligent hot-swappable fixed gas detector simplifies maintenance after installation.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Gas Detected | CH4 |
| Detection Principle | Specified according to the application |
| Measure Range | Specified according to the application |
| Resolution | Specified according to the application |
| Accuracy | ≤ ±2-5%FS (Depending on the specific sensor) |
| Explosion-proof Grade | IECEX: Ex db IIC T6 Gb, Ex db ia IIC T6 Gb ATEX: Ex db IIC T6 Gb, Ex db ia IIC T6 Gb |
| Protection Grade | IP66/68 |
| Power Dissipation | Toxic gas <2.5W, Flammable gas <4W |
| Communication Mode | 4-20mA (3-wires), RS485 1~5V, Hart (Optional) |
| Wireless | LORA, GPRS/4G (Optional) |
| Working Voltage | 12-24VDC |
| Contact Capacity | Standard with 1 set of relay signals, optional with 2 sets of relay signals |
| Display | LED display |
| Working Temperature | -40℃ ~ 70℃ (Catalytic sensor), -20℃ ~ 50℃ (Electrochemistry sensor) |
| Working Pressure | 86kPa~106kPa |
| Housing Material | Die casting aluminum |
| Electrical Interface | Standard internal screw thread M20 * 1.5, Optional 1/2NPT internal thread, G3/4, G1/2, 3/4NPT |
| Size | 157.8×128.8×69.6mm |
| Weight | About 1.0Kg |
Established in 2010, Shenzhen Yuan Te Technology Co., Limited (Safegas) specializes in the design, production, and sales of gas detection equipment and systems. With 16 years of industry experience, we provide comprehensive solutions for various sectors including Oil, Chemical, Medicine, Energy, Environmental Protection, Electronics, Municipal Engineering, Agriculture, and Household Appliances.
Our product portfolio includes portable detectors, fixed systems, controller panels and particle counters: