| Lugar de origen: | Porcelana |
|---|---|
| Nombre de la marca: | SAFEGAS |
| Certificación: | ATEX/EMC/IECEX |
| Número de modelo: | Sky3000 |
| Cantidad de orden mínima: | 1 |
| Precio: | Negociable |
| Detalles de empaquetado: | Maleta de aluminio |
| Tiempo de entrega: | 3 días de trabajo |
| Condiciones de pago: | T/T, Unión Occidental |
| Capacidad de la fuente: | 1000 piezas por mes |
| gas: | CO | Rango de medida: | 0-1000ppm |
|---|---|---|---|
| Resolución: | 1 ppm | Tipo de sensor: | Electroquímico |
| Método de muestreo: | succión de la bomba | Certificación: | CE,ATEX,IECEx,ISO |
| Idioma: | Chino/inglés/ruso/personalizado | Modo de alarma: | Buzzer, LED y vibración |
| Fuerza: | Con batería de litio recargable de 3.7V | Hora de trabajo: | Más de 15 horas (con la bomba en funcionamiento) |
| Registro de datos: | Puede almacenar 100000 datos de conjuntos | Tamaño de paquete único:: | 34cm*24 cm*14cm |
| Peso bruto único:: | 1.64 kg | Grado de protección: | IP67 |
SKY3000 Portable Gas Detector - A high-performance portable gas detector capable of detecting multiple gases simultaneously with man down alarm function. Features international IECEX and ATEX explosion-proof certification with IP67 protection rating.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Sampling method | Pump suction |
| Gas type | Specified according to application |
| Measure range | Specified according to application |
| Resolution | Specified according to application |
| Response time | ≤10 seconds |
| Precision | ≤±1% F.S |
| Language | English (Other languages customizable) |
| Automatic functions | Reset, maximum value (MAX), minimum value (MIN), STEL, TWA value |
| Unit | PPM and mg/m³ switchable |
| Display | Monochrome graphics (160 x 96), automatic screen flip |
| Backlight | Manually settable time, automatic on during alarm |
| Data record | 100,000 data sets, adjustable storage interval 5-3600 seconds, data exportable |
| Alarm | 95dB buzzer, vibration, flashing red LED, screen indication, diagnostic alarm, battery undervoltage, pump block, man down alarm with Bluetooth notification |
| Battery | 3.7V rechargeable lithium battery, 2200mA capacity |
| Working hours | More than 15 hours continuous pumping |
| Charger | Travel charger with DC interface, ≥4 hours charging time |
| Explosion-proof grade | IECEX/ATEX (II IG Ex ia IIC T4), CNEX: Ex ia IIC T4 Ga |
| Certification (EU) | 2004/108/EC (EMC), 1995/5/EC (Radio), 94/9/EC (ATEX) |
| Protection grade | IP67/IP68 |
| Working temperature | -20ºC to +50ºC |
| Humidity | 0-90% RH (no condensation) |
| Environmental pressure | 86-106 Kpa |
| Size | 157 × 84.5 × 59.5mm (including accessories) |
| Weight | 365g (including battery and accessories) |
| Bluetooth function (Optional) | Real-time data transmission to mobile phone or PC |
This device is widely used in various industrial fields:
Established in 2010, Shenzhen Yuan Te Technology Co., Limited (Safegas) is a company that focuses on the design, production and sales of gas detection equipment and systems for 16 years. With "gas detector" as the core product, we have complete production lines and solutions for different industries including Oil, Chemical, Medicine, Energy, Environmental Protection, Electronic, Municipal Engineering, Agriculture and Forestry, and Household Appliances.
Our products include portable types, fixed types and controller panels:
Our products have obtained international explosion-proof certifications from IECEX and ATEX, ensuring product quality comparable to international brands with competitive pricing.
We have successfully cooperated with major international companies including Huawei, Coca-Cola, Samsung, Nestlé and more.