| Lugar de origen: | Porcelana |
|---|---|
| Nombre de la marca: | SAFEGAS |
| Certificación: | CNEX CE ISO9001, ISO14001, ISO45001 |
| Número de modelo: | YT-95H |
| Cantidad de orden mínima: | 1 |
| Precio: | Negociable |
| Detalles de empaquetado: | Caja de cartón |
| Tiempo de entrega: | 3 días de trabajo |
| Condiciones de pago: | T/T, Unión Occidental |
| Capacidad de la fuente: | 1000 piezas por mes |
| Detectado el gas: | SO2 | Rango: | 0-100ppm |
|---|---|---|---|
| Resolusion: | 0,1 ppm | Tipo de sensor: | Electroquímico |
| Código HS: | 9027100090 | Dimensiones: | Las medidas siguientes se aplicarán a los vehículos de las categorías A y B: |
| Peso: | menos de 1,6 kg | Grado a prueba de explosiones: | Ex d IIC T6 GB |
| Mostrar: | LCD | Repetibilidad: | ≤ ± 1% |
| Cero turnos (F.S./año): | ≤ ± 1% |
High-precision Fixed SO2 Gas Detector with diffusion detection principle, designed for industrial safety applications.
YT-95H/YT-95H-A series is a cost-effective explosion-proof transmitter for the detection of flammable gases and toxic gases. Features 3-wire 4 to 20 mA analog output with relays and RS485 Modbus protocol for compatibility with most control systems. Third-party components such as horns, warning lights, and fans can be integrated into the system. Optional wireless function allows operators to view data remotely on laptops, mobile phones, or cloud systems.
| Parameter | Details |
|---|---|
| Gas Detected | SO2 |
| Detection Principle | Electrochemical |
| Measure Range | Specified according to application |
| Resolution | Specified according to application |
| Accuracy | ≤±2-5%FS (depending on the specific sensor) |
| Response Time (T90) | 15-30s (depending on the specific sensor) |
| Repeatability | ≤±1% |
| Zero Shift | ≤±1% (F.S./year) |
| Display | 4 digits Nixie tube display |
| Connection Mode | G1/2 external thread explosion-proof flexible pipe |
| Thread Size | M45*2mm |
| Temperature | -20℃ ~ 50℃ |
| Humidity | 0-95%RH (no condensation) |
| Material Case | Die-cast aluminum, Sensor housing: aluminum alloy or 316 stainless steel |
| Power | 12-36V DC |
| Dimensions | 180×150×90mm |
| Weight | ≤1.6kg |
| Explosion-proof Grade | Ex d IIC T6 Gb |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()