| Lugar de origen: | Porcelana |
|---|---|
| Nombre de la marca: | SAFEGAS |
| Certificación: | ATEX/EMC/IECEX |
| Número de modelo: | Micmeta |
| Cantidad de orden mínima: | 1 |
| Precio: | Negociable |
| Detalles de empaquetado: | Carton (22*16*11cm) |
| Tiempo de entrega: | 3 días de trabajo |
| Condiciones de pago: | T/T |
| Capacidad de la fuente: | 3000 piezas por mes |
| Tipo de gas: | CLO2 y CLO2 | Método de trabajo: | Muestreo de difusión |
|---|---|---|---|
| Tiempo de respuesta (T90): | ≤30 segundos | Plataforma de calibración: | Estación de acoplamiento opcional para realizar la prueba diaria de calibración y baches |
| Batería: | Batería de litio, batería recargable de 3,7 V | Transmisión inalámbrica (opcional): | El Bluetooth / Lora |
| Horas de trabajo: | Alrededor de 24 horas | Tiempo de carga: | Menos de 6 horas |
| Certificación: | ATEX, CN, IECEX | Grado de protección: | IP66/IP68 |
| Peso (con batería interna): | 240g | Registro de datos: | 1000 juegos |
| Récord de eventos: | 100 juegos |
MicMeta is a multi-gas detector with IP66/IP68 protection. Under normal circumstances, it can detect 1-4 gases simultaneously. With two conventional range gases (CO and H2S), it can detect up to 5 gases at the same time.
Micmeta has obtained three explosion-proof certifications: IECEX, ATEX, and China Explosion-proof. The explosion-proof level is Ex ia IICT4 Ga/Ex ia I Ma, allowing use in both Zone 0 and Zone 1 hazardous areas.
Features include an LCD screen with Chinese/English language switching, gas unit conversion, two-level sound and light alarm with customizable alarm points, optional PC software for data download, and optional docking station for bump testing, calibration, configuration, and data recording.
| Specification | Details |
|---|---|
| Sampling method | Diffusion suction |
| Gas type | CL2 AND CLO2 |
| Measure range | Customize, CL2 0-200PPM, CLO2 0-50PPM |
| Resolution | 0.1PPM, 1PPM |
| Response time | ≤60S (T90) |
| Precision | ≤±5%FS or ±10% (depends on specific sensor) |
| Language | Chinese/English |
| Automatically test and calibrate after power-on | Including auto-test, calibration, auto-zero, maximum value (MAX), minimum value (MIN), STEL, TWA value |
| Unit | PPM and mg/m³ can be switched and displayed by one key, concentration value automatically converted by system |
| Display | Segment code LCD display |
| Calibration platform | Modification, function testing and calibration operations can be performed on DKM-MicMeta docking station (optional) |
| Data record | 1000 sets data records and 100 sets events records |
| Alarm | 95dB buzzer (@30cm), vibration alarm and flashing red bar, on-screen alarm status indication, alarm lock; Diagnostic alarms and battery undervoltage alarms, man down alarms, all sensor alarm value settable |
| Battery | 3.7V rechargeable lithium battery, battery capacity 2300mA |
| Working hours | Standby time 18h, charging time <6h |
| Wireless transmission | Bluetooth transmission function (optional), Lora transmission function (optional) |
| Explosion-proof grade | IECEx: Ex ia IIC T4 Ga, Ex ia I Ma ATEX: II 1G Ex ia IIC T4 Ga, Ex ia I Ma |
| EU regulations | 2004/108/EC(EMC), 94/9/EC(ATEX), CE |
| Protection grade | IP66/IP68 |
| Working temperature | -20°C~55°C |
| Humidity | 0-95%RH (non-condensing) |
| Environmental pressure | 86~106Kpa |
| Size | 113*60*32mm (length * width * height) |
| Weight | 200g (with lithium battery) |
Micmeta can detect 1-5 gases simultaneously. Here are some of the detectable gases:
As a professional gas detector manufacturer, we control the entire process from design-R&D-production-sales to ensure product quality consistency. We have more than 100 independent intellectual property patents in design and development.
In production, we have skilled technical workers and a complete industrial line, ensuring full control over production and quality. Our company has rich overseas sales experience and a professional sales team, providing customers with 7*24h considerate service.
We have a professional R&D department with approximately 25 years of experience in gas detection industry, offering professional technical after-sales service.
We implement a strict quality management system with quality first as our core principle. We have obtained ISO9001 and ISO14001 certifications to provide safe and environmentally friendly products.
Our products have obtained IECEx and ATEX explosion-proof certification, allowing use in hazardous areas such as mines, underground facilities, and oil plants. We are the first and currently the only manufacturer in China with this certification.
Our core components, such as ICs and sensors, use imported brands , improving product accuracy, stabilizing service life, ensuring detection accuracy, and protecting customer safety.
Our complete product line and stable inventory provide fast delivery. Orders under 10 units typically ship within 3 days. Orders over 100 units typically ship within half a month.